Vyhrajte boj s horúčavami

35 stupňov Celzia v tieni bola po minulé roky výsadou južných dovolenkových destinácií. Dnes je to, bohužiaľ, súčasťou i našich životov. Sme radi? Samozrejme, že nie sme. Keď sme inokedy pri 31 stupňoch jasali od radosti a celé dni trávili na slnku, dnes sa snažíme čo najviac pred ním skryť. Pomôcť vám pritom môžu aj žalúzie a iné tieniace prvky.

Tieniacich prvkov nielen na okná, ale aj balkóny je neúrekom. Stačí si len vybrať ten správny, pretože nie všetky slúžia tak, ako majú, ale sú skôr dekoračného charakteru. Ak chcete tienenie, ktoré vás pred horúčavami naozaj ochráni, treba zbystriť pozornosť na niekoľko veľmi podstatných detailov.

Sú lepšie vonkajšie alebo vnútorné?

Rozhodujete sa medzi vonkajšími a vnútornými žalúziami? Na jednej strane sa interiérové vnútorné žalúzie ovládajú a inštalujú jednoduchšie, oveľa efektívnejšie sú práve vonkajšie žalúzie, ktoré zabraňujú prehrievaniu zvonku. Je to vďaka tomu, že slnečné lúče zastavia už pred hranicou nášho obydlia a zabránia tomu, aby sa rozohriali zasklené plochy okien. Svoje opodstatnenie majú i v zimných mesiacoch, pretože naše obydlie chránia pred tepelnými stratami a rovnako i naše okná pred nepriaznivým počasím.

Výhoda roliet oproti iným tieniacim systémom

Výhodou roliet, či už vonkajších alebo vnútorných je, že ich môžete natáčať do uhla, ktorý potrebujete. Rolety tiež môžete úplne vytiahnuť alebo úplne zatemniť. Lamely žalúzií bývajú zvyčajne vyhotovené z plastu, hliníka, dreva alebo antikoru. Každý z týchto materiálov má, pochopiteľne, svoje plusy a tiež mínusy. Najviac cenovo dostupné sú plastové tieniace systémy, avšak pri nich treba rátať so skutočnosťou, že horúčavám odolávajú menej ako ostatné.

Drevený luxus

Ďalšou možnosťou je mať žalúzie, ktoré majú lamely z dreva. Veľmi luxusne a dizajnovo vyzerajú rôzne exotické dreviny, avšak aj tu sa môžeme stretnúť s nevýhodou – o drevené žalúzie sa treba i patrične starať a ošetrovať ich.

Drahšie, ale najlepšie

Na pultoch obchodov však môžeme nájsť aj systémy s lamelami, ktoré sú vyrobené z antikoru. Antikor je charakteristický pre svoje dobré mechanické vlastnosti. Poradí si nielen s horúčavami, ale si i dlho udrží skvelý vzhľad aj bez nejakej špeciálnej údržby. Pri tejto variante je však potrebné rátať i s finančnou náročnosťou.