Výmena starých okien za nové

Máte v pláne výmenu okien? Tak potom určite riešite otázku, aký materiál zvoliť. Ponuka sa neobmedzuje len na toľko žiadané plastové alebo drevené typy, no v poslednej dobe sa stále väčšej popularite tešia hliníkové okná. Hovorí pre ne hlavne dlhá životnosť a statická odolnosť. Aké konkrétne vlastnosti sú im ďalej pripisované? O tom sa dozviete v tomto článku.

Výhody

Hliník pôsobí elegantne. Svojimi čistými líniami patrí do modernej architektúry a dobre ladí aj s extravagantným štýlom interiéru a exteriéru. Jeho prednosťou je pevnosť, odolnosť a nízka hmotnosť. Hliníkové systémy majú všeobecne výbornú stabilitu a variabilitu, čím získavajú v stavebníctve čoraz väčšiu popularitu.

Hliníkové okná sú ponúkané v pestrej škále farebného prevedenia, a tak sa netreba obmedzovať ani v tejto otázke. V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že hliník ako taký je plne recyklovateľný.

Nevýhody

Ak od okien očakávate hlavne výborné izolačné vlastnosti, tak musíte brať do úvahy to, že pri najlacnejších hliníkových oknách nemôžete očakávať to, čo od plastových alebo drevených okien. Cenené izolačné schopnosti majú až drahšie systémy, ktoré sú vyvedené takmer do dokonalosti. Cena je všeobecne pri hliníkových oknách veľmi diskutovaná. V porovnaní s plastovými alebo drevenými oknami je podstatne vyššia.

Vlastnosti

Hliník je ušľachtilý materiál a medzi jeho prednosti patrí pevnosť, tuhosť a nízka hmotnosť. To sa priaznivo premieta aj do kvality výsledných okien, ktoré sa nekrútia a nedeformujú, výborne odolávajú vonkajším podmienkam a svojou životnosťou ľahko preskočia 50 rokov.

Hliníkové okná sú takmer nesmrteľné. Sú nehorľavé a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Sú natoľko trvanlivé, že ich výmena bude mať zmysel len vtedy, ak zvažujete zásadné stavebné úpravy nehnuteľnosti v stavebných otvoroch pre okná a dvere.