Zrátajte si to

Plastové okná a dvere sa stali veľmi populárnymi v poslednom desaťročí, pretože ponúkajú oproti iným tradičným materiálom ako je hliník či drevo niektoré výhody. Ktoré to sú? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Energetická účinnosť

Plastové okná poskytujú lepšiu izoláciu v priebehu najchladnejších mesiacov, a naopak v lete pomáhajú udržať váš domov chladnejší. To preto, lebo majú účinnejšiu izoláciu ako drevo či hliník, ktorá odráža slnečné teplo v lete. To tiež výrazne pomáha na znížení nákladov na energiu pre domácnosť. A napokon, ak chcete vymeniť okná, tak plast je možné recyklovať, takže sa správate ekologicky k prírode.

Údržba

Drevené rámy potrebujú pravidelnú údržbu v podobe maľovania, brúsenia. Ako prírodný produkt, majú tiež sklon k hnilobe a rozkladu. Hliníkové rámy sú veľmi trvanlivé, ale majú tendenciu nachytať  časom hrdzu. Plastové okná sú oproti ostatným extrémne odolné a ľahké. Sú oveľa menej citlivé na poškodenie, a stačí ich utierať vlhkou handričkou a jemným saponátom.

Cena

Okrem pokračujúcej úspory energie vyplývajúcej zo zníženej tepelnej straty, náklady plastových okien môžu byť oveľa nižšie, než si možno myslíte. V mnohých prípadoch sú teraz dokonca lacnejšie ako drevené alebo hliníkové okná, vďaka pokrokom v technológii výroby.

Bezpečnosť

O bezpečnostných aspektoch plastových okien a dverí rozhodujú najmä typ a kvalita použitého kovania. Kvalitné kovanie spolu s bezpečnostnými čapmi dokážu zabezpečiť plastové okná pred vypáčením ako v zavretom stave, tak aj v pootvorenej polohe.

Výhody výberu plastových okien v porovnaní s tradičnými materiálmi ako je drevo alebo hliník by mali byť z tohto článku jasné. Ponúkajú lacný spôsob ako mať kvalitné okná na dlhé roky, od začiatku do konca vyžadujú minimálnu údržbu.