Ako vyčistiť žalúzie bez námahy

Žalúzie, hlavne tie vodorovné hliníkové, sa pomaly stávajú štandardným vybavením našich domácností. Sú lacné, praktické a dobre vyzerajú. Majú však jednu chybu, a tou je zložitejšia údržba. V tomto článku sa pozrieme na pár rád a tipov ako na to.

Klasicky handrou

Najúčinnejšia, ale aj najpracnejšia metóda je vlhkou handrou utierať jednu lamelu po druhej, a to z oboch strán. Zotrieť všetky žalúzie však zaberie skoro celý deň. Ak sa už na to odhodláte, tak do vody pridajte buď chemické čistiace prostriedky na odstránenie mastnoty alebo obyčajný ocot.

Pomocou vysávača

Žalúzie je možné vyčistiť klasickým vysávačom, ku ktorému sa iba pridá zodpovedajúci úzky nadstavec. Tento postup však nezbaví žalúzie prípadnej mastnoty, ktorá sa na nich usadzuje najmä v kuchyni. Samozrejme je nevyhnutné znížiť výkon vysávača na minimum.

Dá sa to aj sprchou, ale

Na sprchu radšej zabudnite. Zložiť žalúzie a vziať ich pod sprchu je metóda síce rýchla, no nie však stopercentne účinná. Vo vode zo sprchy nemáte žiadne odmasťovacie prípravky, takže napríklad žalúzie z kuchynských okien zostanú špinavé. A ak by ste použili silný prúd vody, môžete zase lamely zvlniť a zničiť.

Udržiavané žalúzie nielen vyzerajú lepšie, ale tiež je možné počítať s ich avizovanou životnosťou. Prach a špina, čo sa na nich usadí, môže totiž zasahovať aj do celého ovládacieho mechanizmu, ktorého funkcia sa práve znečistením môže po čase značne obmedziť.